BTM100TW - Fresnel Zoom 100W Tunable WW/CW
Product Code: 155.110
Store Stock:
Henderson In Stock
Albany In Stock
  • 100W Cool White - Warm White COB LED
  • Colour Temperature: 2700K - 6500K
  • Lifetime LED: 50.000 hours
  • 15° to 55° Motorized zoom
  • Compact and lightweight Aluminium body
  • HQ optical system
  • CRI 97 (Colour Rendering Index)
  • 16 bit dimming via DMX
  • Flicker free with selectable PWM
  • OLED Display
  • DMX (3/5-pin), Manual and Master/Slave control options
  • Intelligent temperature control and silent mode
  • IP65 Powerconnector in&out
Specifications
Product colour Black
Light source 2-in-1 LED
Colours Cool White, Warm White
LED power (single LED) 100W
Quantity of LEDs 1
Beam angle: Min 15°
Beam angle: Max 55°
Illuminance 71.245 lx @ 1m
Flash rate per second 1 - 25Hz
DMX channels 3, 4, 6
DMX connection 3-pin XLR, 5-pin XLR
Modes DMX
IP rating IP20
Cooling Intelligent cooling system
Display oLed
Power plug P-Con TR1
Power consumption 0.91 - 0.45A
Power supply 240VAC 50Hz
Dimensions (L x W x H) 310 x 231 x 255mm