BTM100FC - Fresnel Zoom 100W RGBALC
Product Code: 155.112
Store Stock:
Henderson In Stock
Albany Low Stock - call to confirm
The BTM100FC Fresnel Zoom is powered with a high power 100W LED module to provide superior colour mixing and is designed to replace traditional fresnels. The BTM100FC is equipped with high-quality optics, a motorized 15-55 degree zoom function and is both dimmable and able to be operated as a strobe up to 25 flashes per second. Ideal for use in theatres, studios, museums, exhibitions or any stage setting that requires smooth coloured output from an energy saving fixture with exceptionally long life. Features Powerconnector in&out and DMX controllability.
  • 100W RGBALC LED Module
  • Lifetime LED: 50.000 hours
  • 15° to 55° Motorized zoom
  • Compact and lightweight Aluminium body
  • HQ optical system
  • 16 bit dimming via DMX
  • Flicker free with selectable PWM
  • OLED Display
  • DMX (3/5-pin) and manual control options
  • Intelligent temperature control and silent mode
  • IP65 Powerconnector in&out
Specifications
Product colour Black
Light source 6-in-1 LED
Colour temperature 2600K - 10000K
Colours Red, Green, Blue, Amber, Lime , Cyan
LED power (single LED) 100W
Quantity of LEDs 1
Beam angle: Min 15°
Beam angle: Max 55°
Illuminance 71.245 lx @ 1m
Flash rate per second 1 - 25Hz
DMX channels 8, 10, 11, 18
DMX connection 3-pin XLR, 5-pin XLR
Modes DMX
IP rating IP20
Cooling Intelligent cooling system
Display oLed
Power plug P-Con TR1
Power consumption 0.91 - 0.45A
Power supply 240VAC 50Hz
Dimensions (L x W x H) 309 x 248 x 257mm