Wireless data transmission module 2.4G - NRF24L01 -WiFi
Product Code: MOD0730
Store Stock:
Henderson In Stock
Albany Low Stock - call to confirm
NRF24L01+ wireless data transmission module 2.4G / the NRF24L01
Product Description:
NRF24L01 is a work in the 2.4-2.5GHz worldwide ISM band single-chip transceiver, wireless transceiver, including: the frequency generator the enhanced SchockBurstTM mode controller power amplifier crystal amplifier modulator demodulator output power channel selection and protocol set by the SPI interface to set a very low current consumption, lower current consumption mode 12.3mA Power-down mode and standby mode when in transmit mode emission power 6dBm when current consumption is 9.0mA acceptance model.
Ball to open ISM band maximum 0dBm transmit power, license-exempt use. The open 100 meters!
Support six channels of data reception
(1) low operating voltage: 1.9 ~~ 3.6V low-voltage
4 ultra-compact: built-in 2.4GHz antenna compact 15x29mm (including antenna)
7 facilitate the development: the link layer is fully integrated in the module, very easy to develop. Automatic retransmission function, automatic detection and retransmission of lost packets, the retransmission time and the number of retransmission can be software-controlled automatic storage is not received the packet of the response signal auto-answer, after the receipt of a valid data, the module automatically sends the reply fixed frequency detection signals without any additional programming Carrier Detect - built-in hardware CRC error detection and point-to-multipoint communication address control packet transmission error counter and carrier detection can be used for frequency hopping set can also set up six to receive the channel address, can have a choice of open receive channel standard the pin Dip2.54MM spacing interfaces for embedded applications.