Portable PA Speaker 150W MIXCAB-15 with 4 Ch Mixer
USB, SD, FM & Bluetooth
Product Code: 178.971UK
Store Stock:
Henderson Low Stock - call to confirm
Albany Low Stock - call to confirm
MIXCAB-15 Portable PA 150W with Mixer + USB/SD/FM/BT
Mixcab-15 is the perfect portable PA unit for groups of performers or presenters with a built-in fully featured 4-channel mixer and is also the most powerful qtx portable PA speaker to date, capable of up to 2 x 150W when used in conjunction with the optional XCAB-15 extension cabinet. Housed in a durable moulded cabinet with integral carrying handles with trolley wheels for easy portability and fitted with a 15" main driver and 2” tweeter for balanced full-range sound delivery. Each input channel has independent EQ, echo effect and volume controls. An inbuilt audio player can provide playback from USB or SD media and also has an FM tuner and B/T wireless receiver for playback from a smart phone or tablet. The Mixcab-15 is designed for more demanding applications where a traditional portable PA unit may not be enough.
  • Mains power or rechargeable battery operation
  • 4-channel mixer with EQ and echo effect
  • Connect with optional Passive Speaker to produce 2 x 150W output
  • Record audio onto USB drive/SD Card
  • B/T wireless pairing
  • USB /SD audio player
  • Rugged moulded cabinet with integral trolley
  • Power supply240Vac, 50Hz (IEC) or 12Vdc
  • Battery12V 9Ah (sealed lead-acid)
  • Battery life (hours)Up to 4 hours (2 hours at max. output with XCAB-15)
  • Output power rms150W (+ 150W with XCAB-15 cab)
  • Max. SPL136dB
  • Main driver380mm (15")
  • HF driver50mm (2") Ti compression unit
  • ControlsVolume, Treble, Bass, Echo, Master Volume, Master Echo
  • Audio sourceUSB/SD player, FM tuner & B/T receiver
  • Bluetooth version4.2
  • Inputs3 x jack/XLR combo, L+R RCA, 3.5mm jack
  • Speaker outputSPK connector (150W @ 4 ohms)
  • Line outputL+R RCA line out
  • Dimensions680 x 445 x 370mm